Primary tabs

First Name: Neville
Joined: August 7, 2018, 8:11 pm
Last Active: April 11, 2019, 3:47 pm
Connect: Email

About Me:

I joined the RNZAF as a 16 year old Airman Cadet on 7th February 1967. I was posted to 41 Squadron RNZAF Singapore as a LAC (Leading Aircraftsman) senior supplier in January 1971. Based first at RAF Changi the squadron relocated to SAF Tengah in September that year. In August of 1971, I was promoted to Corporal. I took part in 2 ‘ops’ as it was common practice at that time for groundstaff to gain operational experience as supernumerary aircrew. Repatriated in December 1972 I was posted to RNZAF Base Wigram. Subsequently commissioned as a Supply Officer, after 22 and half years service retired from the the Air Force in June 1989 with the rank of Squadron Leader. I now live in retirement and enjoy taking my grandchildren to the Air Force Museum of New Zealand.

Topics I've posted:

No posts found.

More...

Topics I've participated in:

No posts found.

More...